All our courses come with a 3 day free trial, so you can experience it for free before you consider buying. Sign up now >

For students who want to learn as effectively as possible – anytime, anywhere, over the next few months

Up Core

£11999 (Approximately £39/month)

Usually £249.99 – SAVE £130!

Full Access Until August 2020!
  • Full access to all content and features
  • All-in-one solution for A*/A results, from any prior level
  • A*/A guaranteed, or your money back – find out more
  • Basic 24/7 online support

  • No credit card required
For those who’d like to spread the cost over 12 weeks

Up Core

£2499 per week, capped at 12 weeks of payments
  • No contracts. Change or cancel your plan at any time.
  • After 12 weeks, you can use the course until August 2020 with no further charge
  • Full access to all content and features
  • All-in-one solution for A*/A results, from any prior level
  • A*/A guaranteed, or your money back – find out more
  • Basic 24/7 online support

  • No credit card required
For Year 12 students looking for the best value

Up Core

£31998 Usually £499.98 – SAVE £180!
(including promotional discount)

Full Access Until August 2021!
  • Full access to all content and features
  • All-in-one solution for A*/A results, from any prior level
  • A*/A guaranteed, or your money back – find out more
  • Basic 24/7 online support

  • No credit card required
For Year 11 students looking for the best value

Up Core

£39998 Usually £499.98 – SAVE £100!
(including promotional discount)

Full Access Until August 2022!
  • Full access to all content and features
  • All-in-one solution for A*/A results, from any prior level
  • A*/A guaranteed, or your money back – find out more
  • Basic 24/7 online support

  • No credit card required

No contracts. Change or cancel your plan at any time.


Every Up Learn course includes:

100% exam board specific and covers your specification (nothing outside it!)

Interactive video lessons covering your entire syllabus and exam technique

18+ exam practice papers, tailored to your new exam board spec, written by official examiners

Artificial intelligence detects gaps in your knowledge and weak spots and focused on those until resolved

Learning and practice spaced over optimal intervals to maximise your score on exam day

Uses powerful insight from educational neuroscience so you learn more in less time

Instantly see your current grade in each topic and overall, and how far to A*

Hundreds of videos and thousands of questions to practice until you master every topic

A*/A guaranteed, or your money back – find out more


Rated 5 stars on trustpilot

Frequently Asked Questions (FAQs)

If you personally paid our teachers/tutors to tutor you one-to-one for the same number of hours they have spent producing an Up Learn course, you would rack up a bill close to £100,000. So how come we can offer Up Learn for just a few hundred? Well, we have captured the best of the one-to-one tuition learning experience and scaled it with technology. This allows a previously pay-per-hour service to be delivered to everyone simultaneously.
 
Therefore, we have priced Up Learn in a way that allows us to help as many students as possible, whilst also covering our costs.
Behind every course is a team of world-class teachers and tutors who are typically paid £100+ per hour for one-to-one tuition. They’ve spent thousands of hours producing the materials for Up Learn courses, creating and perfecting the content until it achieves A* results.  They’re supported by teams of experts, illustrators, animators, video producers, audio engineers and production assistants who help put everything together.  On average, 16 hours of effort goes into the production of each minute of Up Learn content – there is no compromise on quality, no matter how small.
 
This expertise is then blended with artificial intelligence: algorithms that work under the hood to optimise your unique path to A*. The result? An all-in-one solution for A* academic success. We capture, compress and deliver exactly what you need when you need it, to steadily and certainly reach A* results.
 
Hundreds of thousands of pounds go into developing and maintaining the content and technology in every Up Learn course. However, we recognise these prices are inaccessible to some students and families. That’s why we offer an unlimited number of scholarships to students who are on or are eligible for free school meals, cross-subsidised by those who do pay.
A study by Pashler, McDaniel, Rohrer and Bjork in 2009^ concluded that there is insufficient evidence for it to be worthwhile to cater instructional materials for different learning styles. They found no studies firmly proving the concept, and several that disproved it. The study did find, however, that what was most important is that the mode of instruction matches the nature of the subject being taught as much as possible: e.g. visual for geometry, verbal/auditory for poetry etc.
 
As we currently understand it, it is irrelevant from a learning efficacy perspective whether people receive instruction in their ‘learning style’ or not. However, it is completely fair to say that people have different preferences of learning style.
 
Our chosen method of instruction is video. Conveniently, this more or less encompasses all learning styles relevant for academic subjects. So whether you believe in learning styles or not, you aren’t at a disadvantage. 
 
Depending on the subject topic being taught, we adjust the format for delivery of the content in videos. For example, when going through Physics concept, there may be animation or filming to bring the subject to life and aid conceptual understanding. But when going through a Physics question, there will be a lot more written math.
 
^Pashler, H., McDaniel, M., Rohrer, D. and Bjork, R. (2009) ‘Learning styles: Concepts and evidence’, Psychological Science in the Public Interest, 9(3), pp. 105–119. doi: 10.1111/j.1539-6053.2009.01038.x.
Nope! Up Learn is an all-in-one solution for A*/A academic success, guaranteed, or your money back. You can throw away your textbooks, private tutors, revision notes, revision apps, etc. You don’t need supplements from any other source.
Great!
 
After you have purchased Up Learn for one subject and exam board, you can purchase additional courses at discounted prices.  Generally, you can expect each additional Up Core/Up Master course to be discounted by £100 from its full RRP if paying upfront.  This varies throughout the academic year