Pricing

All our courses come with a 3 day free trial, so you can experience it for free before you have to consider buying.

Up Core

£1999 per week, for 12 weeks
OR
£18999 one-time payment
Save 20%!
You can use the course from now until your exam!
  • Subject and exam board specific
  • Interactive video lessons covering core understanding, exam technique and exam examples
  • 24 exam practice papers, tailored to your exam board
  • Detects your strengths and weaknesses to focus on biggest improvement opportunities
  • Learning schedule optimised based on spaced repetition and time left until your exam
  • Uses powerful insights from educational neuroscience on the universal principles of how to learn most effectively
  • Instant progress overview of your abilities in each topic
  • Learn 24/7, anytime, anywhere
  • A*/A guaranteed, or your money back - find out more
  • Unlimited one-to-one tutor support available 24/7 from our Up Tutor team
  • No Up Tutor reviewing your learning and keeping you on track
  • No script marking service
  • No one-to-one online private tuition
  • £1999 per week, for 12 weeks
    OR
    £18999 one-time payment
    Save 20%!
    You can use the course from now until your exam!

Up Master Popular

£2999 per week, for 12 weeks
OR
£28999 one-time payment
Save 20%!
You can use the course from now until your exam!
  • Subject and exam board specific
  • Interactive video lessons covering core understanding, exam technique and exam examples
  • 24 exam practice papers, tailored to your exam board
  • Detects your strengths and weaknesses to focus on biggest improvement opportunities
  • Learning schedule optimised based on spaced repetition and time left until your exam
  • Uses powerful insights from educational neuroscience on the universal principles of how to learn most effectively
  • Instant progress overview of your abilities in each topic
  • Learn 24/7, anytime, anywhere
  • A*/A guaranteed, or your money back - find out more
  • Unlimited one-to-one tutor support available 24/7 from our Up Tutor team
  • Dedicated Oxford/Cambridge/LSE Up Tutor reviewing your work and keeping you on track for A*
  • 2 exam scripts marked by an Up Examiner, with detailed feedback on knowledge gaps and exam technique
  • No one-to-one online private tuition
  • £2999 per week, for 12 weeks
    OR
    £28999 one-time payment
    Save 20%!
    You can use the course from now until your exam!

Up Master + Tutor

£5999 per week, for 12 weeks You can use the course from now until your exam!
 
  • Subject and exam board specific
  • Interactive video lessons covering core understanding, exam technique and exam examples
  • 24 exam practice papers, tailored to your exam board
  • Detects your strengths and weaknesses to focus on biggest improvement opportunities
  • Learning schedule optimised based on spaced repetition and time left until your exam
  • Uses powerful insights from educational neuroscience on the universal principles of how to learn most effectively
  • Instant progress overview of your abilities in each topic
  • Learn 24/7, anytime, anywhere
  • A*/A guaranteed, or your money back - find out more
  • Unlimited one-to-one tutor support available 24/7 from our Up Tutor team
  • Dedicated Oxford/Cambridge/LSE Up Tutor reviewing your work and keeping you on track for A*
  • 10 exam scripts marked by an Up Examiner, with detailed feedback on knowledge gaps and exam technique
  • 12 hours one-to-one online private tuition with a dedicated tutor
  • £5999 per week, for 12 weeks You can use the course from now until your exam!

No contracts. Change or cancel your plan at any time.


Pricing FAQ

If you personally paid our teachers/tutors to tutor you one-to-one for the same number of hours they have spent producing an Up Learn course, you would rack up a bill close to £100,000. So how come we can offer Up Learn for just a few hundred? Well, we have captured the best of the one-to-one tuition learning experience and scaled it with technology. This allows a previously pay-per-hour service to be delivered to everyone simultaneously.

Therefore, we have priced Up Learn in a way that allows us to help as many students as possible, whilst also covering our costs.
Behind every course is a team of world-class teachers and tutors who are typically paid £100+ per hour for one-to-one tuition. They've spent hundreds of hours producing the materials for Up Learn courses, creating and perfecting the content until it achieves A* results. They're supported by teams of illustrators, animators, video producers, audio engineers and production assistants who help put everything together. And their human teaching expertise is blended with artificial intelligence: algorithms that work under the hood to optimise your unique path to A*. Hundreds of thousands of pounds go into developing and maintaining the content and technology in every Up Learn course. The result? An all-in-one solution for A* academic success. We capture, compress and deliver exactly what you need when you need it, to steadily and certainly reach A* results.

However, we recognise these prices are inaccessible to some students and families. That's why we offer an unlimited number of scholarships to students who are on or are eligible for free school meals, cross-subsidised by those who do pay.
Nope! Up Learn is an all-in-one solution for A*/A academic success, guaranteed, or your money back. You can throw away your textbooks, private tutors, revision notes, revision apps, etc.. You don't need supplements from any other source.

Ordering more than one course?

After your first course, any Up Learn courses you order later on can be purchased for less:

Up Core

£1399 per week, for 12 weeks
OR
£15999 one-time payment

Up Master Popular

£1799 per week, for 12 weeks
OR
£19999 one-time payment

Up Master + Tutor

£4999 per week, for 12 weeks

Have a question? Talk to us by clicking the green chat button in bottom right ->